Marka Tescil

     Marka bir işletmenin tüm varlığını temsil eden bir işarettir. Bir isim, işaret, sembol, tasarım veya hepsinin bir birleşimi olarak, bir satıcının veya satıcılar grubunun ürünlerinin veya servislerinin tanıtılması ve rakip şirketler için farklılık yaratması’’ olarak tanımlanabilir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere, bir ticari işletmenin ürettiği ve piyasaya sunduğu malların benzerlerinden ayrılması, tanıtılması ve belirginleşerek müşteri nezdinde kendine özgü yerini alması amacıyla kullanılan işaret olarak kabul edilmektedir. Bu kadar önemli bir işaret özenle korunmalı ve bunu kanıtlayacak belgeye sahip olmalıdır. Koruma şekli ise Marka tescil belgesidir. Yetkili kurumlar tarafından markanın ait olduğu kişiye veya kurumlara verilen, onlara ait olduğunu gösteren bir belgelendirme şeklidir. Marka tescilinin, işletme ve kuruluşların iş modellerini ve ürünlerini geliştirebilmeleri açısından koruyarak, sürdürülebilirliğine de büyük bir etkisi vardır.

      Markanız, işletmenin varlığını temsil ederek, tüketiciye en kısa yoldan ulaşır. Marka tescili ise tüketici için güven unsuru yaratır ve seçimi kolaylaştırarak gelir kaynağınızı yükseltir.

      İşletmeler arasında var olan rekabet içerisindeki bazı girişimcilerin, başkalarının marka haklarını çeşitli yollarla ihlal ettiği görülmektedir. Bunun nedeni, girişimcilerin bu yolla haksız bir şekilde yarar sağlamaya çalışmalarıdır. Kısacası markanın tescil ettirilmesindeki asıl amaç; başkalarının haksız kazanç sağlamasını önlemekten yanı sıra, haksız kazanç sağlıyor iddiası ile sizin ve markanızın zarar görmesinin de önüne geçmektir. Çünkü böyle bir durumda, elinde sizin markanızla ayırt edilemeyecek kadar benzer tescilli bir markası bulunan bir kişi ya da işletme, size karşı yaptırımlar uygulatabilir ve sizi dava yoluyla engelleyebilir. Bu şartlar gerçekleştiği takdirde tüm yatırımlarınız ve çalışmalarınız bir anda büyük bir risk altına girebilir.

Firmamız olarak,doğru bir şekilde  gerekli araştırmaları yaparak markanızı tescil ettirmenize yardım ederek marka koruma sürecini titizlikle yürütebiliriz. Bunun için Bizimle iletişime geçmeniz  yeterli.